RUM APPLETON ESTATE:


Appleton Estate to cukrownia i destylarnia rumu z Jamajki, w ktorej rozpoczęto ręczną produkcję rumu w 1749 r. Produkuje się tam duży wachlarz rumów starszych jak również gamę standardowych rumów złotych i białych. Zlokalizowana w sercu kraju jest najstarszą destylarnią na Jamajce. Trzcina cukrowa należąca do Appleton jest zbierana zarówno przez maszyny, jak i w tradycyjny sposób - przez ludzi z maczetami. Powierzchnia Appleton Estate pokrywa ponad 45 km2 lądu.Rodzaje rumu Appleton Estate:-> Appleton White (rum biały) - orientacyjna cena - 40 - 50 PLN

Białe rumy Appleton nie są produkowane w masowy sposób. Są starzone oraz filtrowane w specjalnym procesie przy użyciu rąk ludzkich oraz węgla drzewnego. Daje to w rezultacie delikatny, przejrzysty, lekki rum o subtelnym smaku i delikatnym aromacie.

Wygląd, zapach, podniebienie

Przejrzysty, o lekkim, owocowym bukiecie o zapachu kokosa, gruszki, lychee i wanilii. 

Jak pić rum Appleton White?

Jest to idealny trunek do mieszania i tworzenia orzeźwiających drinków, jak np. Long Island Iced Tea drink.

rum - Appleton Estate White

-> Appleton Special (rum brązowy) - orientacyjna cena - 40 - 50 PLN

Doskonały rum do koktajli. Jest bardzo delikatny, łagodny, brązowy, gęstszy od biełgo. Jest połączeniem rumów o mocniejszych zapachach (produkowaną z destylatora zwyklego, ang. pot still) oraz lżejszych z destylatorów kolumnowych. Oba rodzaje są starzone w dębowych beczkach, a następnie mieszane razem.

Wygląd, zapach, podniebienie

Kolor - jasny brąz. Trunek posiada egzotyczny bukiet z nutą imbiru, gałki muszkatułowej oraz wanilii. Wyczuwalny jest dłuższy posmak niż w innych rumach podobnej kategorii. 

Z czym pić rum Appleton Special?

Jest to świetny drink dla drinków mieszanych z sokami, colą czy tonikiem. Nadaje nowego smaku takim drinkom jak Daiquiri czy Pina Colada drink.

rum - Appleton Estate Special

-> Appleton Estate V/X - orientacyjna cena - 50 - 60 PLN

Rum, który zdobył wiele nagród, jest mieszanką 15 starzonych rumów i zarazem pierwszym przedstawicielem starszych rumów tego Jamajskiego producenta. Dzięki wyrafinowanemu smakowi stał się często wybieranym rumem dla wybornych koktajli.

Wygląd, zapach, podniebienie

Złoto-miodowy kolor, przejrzysty i jaskrawy. Wyczuwalne zapachy skórki pomarańczowej, suszonej moreli, brzoskwini z odrobiną melasy. Na podniebieniu wyczuć można smak miodu i rafinowanego cukru. Rum pozostawia delikatny posmak.

Jak pić rum Appleton Estate V/X?

Dzięki wyrafinowanemu smakowi stał się często wybieranym rumem dla wybornych koktajli, jak np. dla drinku Cuba Libre. Może być również spożywany solo lub na lodzie.rum - Appleton Estate V/X

-> Appleton Estate Reserve - orientacyjna cena ok 80 PLN

Niniejszy rum powstał jako pierwszy z gamy, które można pić solo. Jest to mieszanka 20 stanannie dobranych, starzonych rumów.

Wygląd, zapach, podniebienie

Rum ma barwę topazu i miodu. W zapachu można wyczuć brązowy cukier, miód, skórkę pomarańczową oraz wanilii. Na podniebieniu czuć słodycz marcepanu i karmelu.

Z czym pić rum Appleton Estate Reserve?

Można pić ten rum na czysto, jednakże aromat może zostać wydobyty dzięki dodaniu kostek lodu. Alternatywnie rum ten może zostać dodany jako składnik wyśmienitego Cuba Libre lub innych drinków premium.

rum - Appleton Estate Reserve

-> Appleton Estate 12 years old - orientacyjna cena - 80 - 90 PLN

Rum ten jest starzony przez minimum 12 lat w dębowych beczkach i jest uznawany jako mistrzostwo w starzeniu dębowym. Jest to znakomity rum, który powinien być kosztowany solo bądź na lodzie.

Wygląd, zapach, podniebienie

Rum ma barwę jasnego, bogatego brązu. Można w nim wyczuć odrobinę orzechów włoskich, gałki muszkatołowej, skórki pomarańczowej oraz wanilii. Smak ma maślany. Wykończenie słodko-gorzkie, ale soczyste.

Z czym pić rum Appleton Estate Reserve?

Jak było wspomniane wcześniej najlepiej jest go pić solo lub na lodzie. 

rum - Appleton Estate 12 years old

-> Appleton Estate Master Blenders' Legacy

Rum ten jest to mieszanka trzech rodzajów rumu, bazą jednak jest wyśmienity rum 30-letni.

Wygląd, zapach, podniebienie

Wyczuwalne są zapachy pieczonej gruszki, klonu, przypraw oraz skórki pomarańczowej z nutami imbiru oraz wanilii. Na podniebieniu czuć słodycz miodu, wanilii. Po wypiciu pozostaje długotrwały posmak w gardle z nutami imbiru i orzeszków coli.

Z czym pić rum Appleton Estate Master Blenders' Legacy?

Pomimo szlachetnego zabarwienia, rum ten można przeznaczyć do stworzenia wyśmienitych drinków premium. 

rum - Appleton Estate Master Blenders' Legacy

-> Appleton Estate 21 year old - orientacyjna cena 400 - 450 PLN

Jest to prawdziwie wyjątkowy rum, który jest starzony minimum 21 lat i dębowych beczkach. Z tej też uwagi każdego roku jedynie ograniczona liczba butelek tego luksusowego rumu jest wystawiana na sprzedaż.

Wygląd, zapach, podniebienie

Ten świetny rum ma barwę miedzianą. Charakteryzuje się unikalnym bukietem zapachowym wanilii, skórki pomarańczowej oraz kokosa. W smaku można wyczuć prażone orzechy, melasę oraz dąb. Pozostawia po sobie długi, wytrawny posmak brązowego cukru.

Z czym pić rum Appleton Estate 21 year old?

Najlepszy solo lub na lodzie. 

rum - Appleton Estate 21 year old

-> Appleton Estate Exclusive

Jest to prawdziwy rarytas. Jest to mieszanka rumów, które są destylowane i starzone bezpośrednio w sercu Appleton Estate. Rum powstał dla uczczenia profesjonalizmu mistrzów rumowych z Appleton. Jest dostępny tylko w Appleton Estate.

Wygląd, zapach, podniebienie

Bogaty kolor oddający kolor tamtejszej ziemi. W zapachu wyczuwalna nuta owocowa i odrobina trzciny cukrowej. W smaku delikatny.

Z czym pić rum Appleton Estate Reserve?

Najlepszy solo lub na lodzie. 

rum - Appleton Estate Exclusive

-> Appleton Estate 30 year old

Najstarszy z dostępnej palety Appletona. Jest mieszanką rzadkich rumów wybranych przez mistrzów rumowych ponad 30 lat temu. Każdy rum był indywidualnie starzony przez 8 lat a następnie, po połączeniu z innymi, starzony przez kolejne 22 lata. Jedynie 1440 butelek zostało stworzonych i wystawionych do sprzedaży w 2009 roku.

Wygląd, zapach, podniebienie

Jasny kolor z miedzianą poświatą. Zapach z szczyptą pieczonych gruszek, klonu, przypraw, skórki pomarańczowej, imbiru i wanilii. W smaku delikatnie odczuwalne przyprawy, wanilia oraz posmak dębu. W posmaku wyczuwalna melasa.

Z czym pić rum Appleton 30 year old?

Najlepiej chyba nie pić - zostawić na półce :) 

rum - Appleton 30 year old

left right