RUM FLOR DE CANA:

Flor de Cana (z języka hiszpańskiego dosłownie - "Kwiat trzciny cukrowej") jest marką rumu dystrybuowaną przez Compania Licorera de Nicaragua z siedzibą w Managua w Nikaragui.Krótka historia rumu FdC

Rum jest produkowany przez Compania Licorera de Nicaragua S.A (CLNSA), członka grupy Pellas, która została założona w 1937 roku. Wcześniej, bo w roku 1890, w mieście Chichigalpa (120 km od Managua) powstała plantacja trzciny cukrowej, gdzie później wybudowano pierwszą destylarnię. CLNSA było pierwszą firmą dystrybującą rum, oraz pierwszą eksportującą do Wenezueli, Kostaryki i państw Ameryki Środkowej. W latach 1963 - 1965 plantacja w Chichigalpa przeszła modernizację. 8 lat później powstała druga destylarnia, tym razem w Hondurasie. Plantacja w Chichialpie została całkowicie zmodernizowana w 1996 r. W listopadzie 2007, firma CLNSA, wyprodukowała nowy rum, o nazwie "Zeta". Zeta to połączenie 4-letniego rumu z cytrusami.Rozpoznawalność

Flor De Cana jest postrzegana jako jeden z najlepszych rumów w Ameryce Łacińskiej. Rum wygrał ponad 100 międzynarodowych nagród od 2000 r. I jest najczęściej nagradzaną marką rumu od tego czasu. Zdobył złote, srebrne i brązowe medale oraz zdobył wysokie rekomendacje od entuzjastów trunków. Pepper Patch, firma z siedzbą w Tennessee (USA) uznała Flor De Cana, jako "perfekcyjny rum" i dodała ciasteczka rumowe oparte na 12-letnim rumie Centenario do swojej listy produktów.Symbol marki

Specjalnym aspektem marki jest jej symbol. Logo prezentuje drogę wzdłuż której są palmy a w horyzoncie widać wulkany. Logo to ukazuje drogę do cukrowni w Chichigalpa, gdzie Flor de Cana była początkowo produkowana. Wulkan - to San Cristobal, najwyższy wulkan na Nikaragui.Rodzaje rumu Flor de Cana:-> Flor de Cana Limon (rum biały, cytrynowy)

Lekki, 4 letni rum o smaku limonkowym. Jest zwycięzcą 9 międzynarodowych nagród. Wydobywa aromaty kandyzowanej skórki z limonki oraz wanilii. W smaku wyczuć można skórkę z limonki, ananasa oraz ziarka pieprzu. Posmak rum pozostawia wytrawny, cytrynowy razem z ostrością pieprzu. Ogólny smak można nazwać subtelnym, ale mocno smakowym.


Jak pić rum FdC Limon?

Jest to idealny trunek do mieszania i tworzenia orzeźwiających drinków, jak np. drink Mojito.

rum - Flor de Cana Limon

-> Rum Flor de Cana 4 year-old extra dry white (rum biały, 4-letni)

Krystalicznie czysty, lekki rum o jedwabistym smaku. Zwycięzca 10 międzynarodowych nagród włączając w to Platinum Award Gold Medal, na International Rum Festival w 2003. W smaku delikatny na wejściu. Wyczuwalne są palety wanilii, kokosa i odrobina ostrości z beczek po bourbonie. Zakończenie jest długie, z wyczuwalnym posmakiem trzciny cukrowej oraz wanilii.


Jak pić rum FdC 4 year-old extra dry white?

Najlepiej nadaje się do tworzenia orzeźwiających drinków, jak np. drink Platers Punch.

rum - Flor de Cana 4 year-old extra dry white

-> Flor de Cana 4 year-old extra lite white (rum biały, 4-letni)

Niedostępna w wielu państwach wersja rumu Dry White z obniżoną zawartością alkoholu (35%). Tak jak mocniejsza "siostra" nadaje się do mieszania w drinkach.

rum - Flor de Cana 4 year-old extra lite white

-> Rum Flor de Cana 4 year-old gold (rum złoty, 4-letni)

Złoto-bursztynowy rum o bukiecie wanilii. Zwycięzca (złoty medal) w swojej klasie na the 2005 International Wine & Spirits Competition w Londynie. W smaku wyczuwalne smaki karmelu, trzciny cukrowej i pieprzu. Pozostawia posmak kokosa.


Jak pić rum FdC 4 year-old gold?

Najlepszy z sodą lub colą - równie dobry jako dodatek do punchów i lekkich koktajli.


rum - Flor de Cana 4 year-old gold

-> Rum Flor de Cana 5 year-old black label (rum bursztynowy, 5-letni) - cena orientacyjna - 60 - 70 PLN

Rum w kolorze bursztynu - bardzo delikatny. Zwycięzca 12 międzynarodowych medali. W smaku wyczuwalny aromat masła, orzechów i karmelu. Delikatne wejście prowadzi do wytrawnej palety brązowego cukru, skórki pomarańczy, toffi i pieprzu. Pozostawia po sobie posmak pieprzu i toffi.


Jak pić rum FdC 5 year-old black label?

Często łączony w tradycyjnych koktajlach lub mieszany z colą.

rum - Flor de Cana 5 year-old black label

-> Rum Flor de Cana 7 year-old grand reserve (rum brązowy, 7-letni) - cena orientacyjna - 70 - 80 PLN

Napój o odcieniu mahoniu. W smaku wyczuwalny ciemny karmel i prażone orzechy. Pozostawia kokosowy posmak.


Jak pić rum FdC 7 year-old grand reserve?

Najlepiej serwowany na lodzie, z odrobiną coli, sody lub wody. Jak podaje prodcent z Grand Reserve można stworzyć również "Grand" mojito.

rum - Flor de Cana 7 year-old grand reserve

-> Rum Flor de Cana 12 year-old centenario (rum brązowy, 12-letni) - cena orientacyjna - 120 - 140 PLN

Trunek o czerwieńszej barwie bursztynu podawany w bardzo eleganckiej formie. Otrzymał ratingi od 90 do 95 (na 100) przez entuzjastów rumu w 2004 r. Zwycięzca 13 nagród międzynarodowych. W półsłodkim smaku wyczuwalne bukiety orzecha, masła migdalowego, melasy oraz sherry. Pozostaje po nim pieprzny posmak z nutą karmelu i sherry.


Jak pić rum FdC 12 year-old centenario?

Najlepszy solo lub na lodzie a także z odrobiną wody lub sody. 

rum - Flor de Cana 12 year-old centenario

-> Rum Flor de Cana Centenario 21 Commemorative edition (rum brązowy) - cena orientacyjna - ok. 300 PLN

Rodzaj rumu o kolorze ciemnego mahoniu. Mieszanka rumów 15-letnich. Nazwany jednym 10 najlepszych alkoholi na świecie przez F. Paul Pacult ze Spirit Journal. Jak pisał: Ta destylarnia zawsze produkowała świetne rumy, ale Centenario 21 jest z innej ligi, z kompletnie innej planety. Smak jest bardzo bogaty, słodki, długi z liderującym bukietem karmelu.


Jak pić rum FdC Centenario 21?

Bezsprzecznie najlepszy solo lub na lodzie.

rum - Flor de Cana 21 year-old centenario

-> Rum Flor de Cana 18 year-old centenario gold (rum brązowy) - cena orientacyjna - 180 - 200 PLN

Pełny, o bursztynowej barwie, z bogactwem smaków i delikatnym, długotrwałym zakończeniem. Ta mieszanka 18-letnich rumów to niemal dwie dekady rzemiosła i tradycji w każdej kropli. W smaku dominuje bogate wejście o wytrawnej, pełnej palecie ciemnej czekolady, karmelu, prażonych orzechów i brązowych przypraw. Rum pozostawia długi posmak opalonego dębu, wanilii i palonych orzechów.


Jak pić rum FdC 18 year-old centenario gold?

Bezsprzecznie najlepszy solo lub na lodzie.

rum - Flor de Cana 18 year-old centenario gold

left right