RUM HAVANA CLUB:

Havana Club jest obok Bacardi jednym z najbardziej znanych rumów. Produkowana jest w Santa Cruz del Norte, na Kubie. Marka została założona przez Jose Arechabala w 1878 r, została jednak znacjonalizowana przez rząd kubański po Rewolucji Kubańskiej w 1959 r. Wtedy rodzina Arechabala opuściła Kubę emigrując do Hiszpanii, a następnie do USA. Od roku 1994, rum jest produkowany przez Havana Club International, 50:50 joint venture pomiędzy kubańskim rządem a francuskim gigantem Pernod Ricard (właścicielem takich marek jak Chivas, Absolut, Wyborowa, Jameson, Malibu czy Seagrams Gin).Rodzaje rumu Havana Club:-> Havana Club Anejo Blanco (rum biały) - orientacyjna cena - 40 - 50 PLN

Anejo Blanco jest najkrócej starzonym rumem. Odzwierciedla kubańskie doświadczenie w tworzeniu lekkich, białych rumów, podczas gdy wyraz "anejo" odnosi się do naturalnego procesu starzenia podobnego do reszty rumów Havana Club. Rum starzony jest w dębowych beczkach. Jest lekki i aromatyczny o posmaku owoców i świeżo zebranej trzciny.

Wygląd, zapach, podniebienie

Jest to jasny, klarowny rum o lekkim, słonecznym zabarwieniu, który uzyskano w wyniku procesu starzenia w beczkach z białego dębu. Ma świeży, łagodny zapach przypominający wanilię i wiśnie z lekką nutą kakao. Smak jest subtelny, dobrze zbalansowany, słodkawo-owocowy.

Jak pić rum Havana Club Anejo Blanco?

Jest to idealny trunek do mieszania i tworzenia orzeźwiających drinków, jak np.:

- Long Island Iced Tea drink

- drink Swimmingpool

- Havana drink

- Palm Breeze


Poniżej informacja o trunku przekazana przez Don Jose Navarro - Główny Rum-master Havany:-> Havana Club Anejo 3 Anos (rum 3-letni, biały) - 40 - 50 PLN

3-letni rum - najbardziej prestiżowy ze wszystkich białych rumów. Jest to rezultat mieszania aromatycznych trunków z trzciny cukrowej z bardzo lekkimi destylatami trzciny. Takie połączenie rumów dojrzewa w beczkach z białego dębu po czym Mistrz rumowy wybiera najlepsze beczki i miesza rumy, żeby razem leżały, a po filtrowaniu i butelkowaniu itworzyły najlepszy 3-letni rum.

Wygląd, zapach, podniebienie

Rum ma przyjemny, słomkowy kolor. Jest jasny, klarowny i gęstawy - uwydatnia, że jest starszy niż swój "czysto - biały" odpowiednik. Pozostawia przyjemny posmak na podniebieniu z nutą wanilii i czekolady. Ma intensywny zapach z akcentami wanilii, karmelizowanych gruszek, bananów oraz palonego dębu.

Z czym pić rum Havana Club 3 Anos?

Jest to świetny drink dla drinków premium, jak kubańskie Daiquiri drink (podawane w legendarnym barze Floridita w Hawanie), czy klasyczny drink Mojito podawane w La Bodeguita del Medio. Jest to rum trochę bardziej wytrawny niż Anejo Blanco i może być również pity solo lub z lodem.

Poniżej informacja o trunku przekazana przez Don Jose Navarro - Główny Rum-master Havany:-> Havana Club Anejo Especial (rum złoty) - orientacyjna cena - 50 - 60 PLN

Jest to złoty rum typu premium. Mieszanka rumów, które były poddawane procesowi starzenia do 5 lat w piwnicach Havana Club pod czujnym okiem Don Jose Navarro - mistrza rumowego. Jak sama nazwa sugeruje rum ten ma w sobie coś specjalnego. Miszanka starszych i młodszych destylatów daje w rezultacie rum o ciepłym, złotym kolorze. Jego charakter łączy lekkość rumów białych z mocnym aromatem ciemnych rumów.

Wygląd, zapach, podniebienie

Anejo Especial ma jasny, ciepły i przykłuwający uwagę złoty kolor. Zapach jest intensywny, przypominający zapach trzciny cukrowej z akcentami miodu, wanilii i cynamonu. Jest to intensywny rum pozostawiający trwały posmak (który jest jednak najlżejszym ze wszystkich rumów Havana).


Jak pić rum Havana Club Especial?

Jest to rum, który zdobył uznanie u barmanów na świecie jako znakomita baza dla drinku Cuba Libre. Może być również spożywany solo lub na lodzie. Polecamy również do użycia w następujących drinkach:

- Cosmic Oddysey

- Tiger Milk

- Sao Paulo

Poniżej informacja o trunku przekazana przez Don Jose Navarro - Główny Rum-master Havany:

-> Havana Club Anejo 7 Anos (rum czarny, 7-letni) - orientacyjna cena 80 - 100 PLN

Rum Havana Club Anejo 7 anos to uosobienie kubańskiego rumu. To legenda, która wzmocniła pozycję Kuby, jako miejsca gdzie rodzą się najlepsze rumy. Pośród wszystkich rodzajów Havana Club - ten 7-letni ucieleśnia charakterystyczne zapachy, bogactwo oraz knwo-how z których wytwórnia jest znana. Niepodwarzalna jakość, jaka została osiągnięta to ukłon w kierunku tradycyjnego, kubańskiego procesu i wiedzy o tworzeniu rumu. Naturalny proces starzenia rumu w beczkach z białego dębu nadaje rumowi mocny zapach. Prezentowany tu trunek został nagrodzony złotym medalem w Chicago w 1997 roku.

Wygląd, zapach, podniebienie

Trunek ma bardzo ładny, mahoniowy kolor. Jego bukiet zapachowy jest subtelny z wyczuwalną nutą kakao, wanilii, cedru, słodkiego tytoniu oraz owoców tropikalnych. Havana 7-letnia to stylowy i bogaty rum. Łagodny początek kieruje ku zbalansowanemu smaku pozostawiającemu na podniebieniu nutę kakao, wanilii, trzciny cukrowej, kasztanowca oraz owoców tropikalnych.


Z czym pić rum Havana Club 7 Anos?

Można pić ten rum na czysto, jednakże aromat może zostać wydobyty dzięki dodaniu kostek lodu lub poprzez pozostawienie w szklance (by rum pooddychał trochę). Alternatywnie rum ten może zostać dodany jako składnik wyśmienitego Cuba Libre lub innych drinków, jak np.:

-Dark n Stormy

-BBC

-Black Widow


Poniżej informacja o trunku przekazana przez Don Jose Navarro - Główny Rum-master Havany:

-> Havana Club Anejo Reserva (rum ciemny)

Havana Club Anejo Reserva to pikantny rum o wyjątkowo delikatnym smaku. Jest bardzo dobrym przykładem wyjątkowej gładkości trunku, który był doskonalony przez lata poprzez mistrzów rumu. Anejo Reserva jest subtelnym rodzajem różnoletnich rumów, wyselekcjonowanych by stworzyć mocny smak z delikatnym aromatem.

Wygląd, zapach, podniebienie

Kolor ma odcień bursztynu. Złączone aromaty gruszki oraz lekkiego tytoniu wydają mocny bukiet który przechodzi drewnem jako wynik procesu naturalnego starzenia. Rum ma mocny smak. Pozostawia długi posmak kakao, kawy, tytoniu i przypraw. Posiada charakterystyczną gładkość smaku.

Jak pić rum Havana Club Anejo Reserva?

Można go serwować samemu, na lodzie lub jako połączenie w drinkach premium.

Poniżej informacja o trunku przekazana przez Don Jose Navarro - Główny Rum-master Havany:

-> Havana Club Cuban Barrel Proof (rum ciemny) - cena orientacyjna - 200 - 220 PLN

W przypadku tego rumu Don Jose Navarro zostosował koncepcje butelkowania rumu bezpośrenio z beczki. Rum ten posiada wyższą, niż zwykle zawartość alkoholu, bo w tym przypadku jest to 45%. Połączone jednoczesnie w tym rodzaju rumy lekkie i delikatne z intensywnością rumów starzonych. Don Jose, zmieszał starannie wyselekcjonowane starsze rumy by dobrze komponowały się na bazę Barrel Proof. Rum jest wykańczany w specjalnie dobranych beczkach z młodszych dębów by wzniecić aromat dębu. Na końcu beczki są otwierane i rum butelkowany bezpośrednio z nich. Starszy, delikatny rum, uzyskuje w ten sposób intensywny charakter. Havana Club Cuban Barrel Proof dostał zloty medal na międzynarodowych targach w Chicago w 2004 r. i w Londynie w 2006 r.

Wygląd, zapach, podniebienie

Ma on ciepły, bursztynowy odcień z głęboką czerwoną poświatą. Zapach, to połączenie orzeszków Pikan oraz przypraw, co nadaje rumowi mocny charakter razem z obecnością drzewa oraz tytoniu. Delikatny smak na początku prowadzi do pełnego odczucia palety kakao, kawy, slodkiego tytoniu i brązowych przypraw. Na koniec pozostaje posmak palonego dębu, przypraw oraz karmelizowanych owoców.

Jak pić rum Havana Club Cuban Barrel Proof?

Rekomendowanym jest delektowanie się rumem powoli sącząc go solo bądź na lodzie.

Poniżej informacja o trunku przekazana przez Don Jose Navarro - Główny Rum-master Havany:

-> Havana Club Anejo 15 Anos (rum brązowy, 15-letni) - cena orientacyjna - 600 - 650 PLN

Anejo 15 Anos jest produkowany poprzez powtarzalne mieszanie i postarzanie wyselekcjonowanych rumów w starych dębowych beczkach. Ten unikalny proces starzenia uwalnia aromaty i zapachy i dodaje ekstra delikatny smak jaki jest charakterystyczny dla rumów najwyższej jakości.

Wygląd, zapach, podniebienie

Kolor wygląda na intensywny bursztyn, co sprawa wrażenie, iż butelka jest żarząca się. Zapach jest dlugotrwały, odświeżający, bardzo owocowy, podrażniający zmysły. Przy pierwszym kontakcie z podniebieniem uwidacznia się smak miodu i suszonej śliwki. Następnie wyczuwalne są smaki banana, gruszki, fig (szuszonych i świerzych). Wszystko to podszyte bardzo delikatną bazą dębową. Posmak jaki pozostaje, to wyciąg z trzciny cukrowej i długotrwałe uczucie czekolady i kokosu.

Jak pić rum Havana Club Anejo 15 anos?

Rekomendowanym jest delektowanie się rumem powoli sącząc go solo.-> Havana Club Maximo Extra Anejo (rum ciemny) - cena orientacyjna - 6000 - 7000 PLN

Perła w kolekcji, która powstała, by podkreślić właściwą dla siebie pozycję prawdziwie kubańskiego rumu. Unikalny rum z rodzaju ultra-premium wytworzony z rzadkich rumów długo starzonych w piwnicach Havana Club w czci dla długich tradycji tworzenia rumu na Kubie. Dla podkreślenia swej unikalnej jakości trunek ten został ozdobiony piękną, kryształową butelką, która umożliwia ukazanie blasku bursztynowej barwy. Estetyka i wykończenie kryształu nawiązują do świetności architektury i dekoracji miasta Hawany.

Wygląd, zapach, podniebienie

Kolor rumu przedstawia głęboka barwa bursztynu, który uoasabia świadectwo długiego i naturalnego procesu starzenia. Zapach jest bardzo bogaty, intensywny i długotrwały. Daje wrażenie dojrzałości rumu. Wyczuć można świetnie zbalansowane nuty dębu oraz subtelne tony gruszki, kokosa i suszonych owoców. W smaku jest bardzo delikatny, gdzieś pomiędzy słodkością a wytrawnością. Pijąc go czuć akcenty ciemnej czekolady, suszonych owoców i wanilii. Rum pozostawia na podniebieniu ciepły posmak z lekko ostrymi nutami o długiej trwałości.

Jak pić rum Havana Club Maximo Extra Anejo?

Rekomendowanym jest delektowanie się rumem powoli sącząc go solo.

Poniżej informacja o trunku przekazana przez Don Jose Navarro - Główny Rum-master Havany:

LOCO

Havana również produkuje Loco (czasami nazywany też Havana Loco), mieszankę soku owocowego z jasnym rumem, który jest odpowiedzią na takie produkty wytwarzane przez Smirnoffa czy Bacardi. Dostępne smaki to: cytryna, mango, marakuja, różowy grejpfrut. 

Sprzedaż międzynarodowa

Havana Club jest sprzedawana poza Kubą za pośrednictwem Pernod Ricard. Havana nie jest sprzedawana na terytorium Stanów Zjednoczonych ze względu na nałozone na Kubę embargo. Jednakże w USA jest sprzedawany rum o tej samej nazwie, natomiast przez firmę Bacardi, zupełnie nie powiązane z kubańską wersją. Produkt Barardi, który jest produkowany w Puerto Rico jest przedmiotem pozwu Period Ricard z uwagi na wykorzystanie zastrzeżonej nazwy. 


left right