RUM MATUSALEM:

Matusalem & Company jest firmą rodzinną produkującą rumy wysokiej jakości. Firma powstała w Santiago de Cuba, natomiast produkcja odbywa się obecnie na Dominikanie.Historia rumu Matusalem

Matusalem & Company zostało założone przez Benjamina i Eduardo Camp, którzy opuścili Hiszpanię i osiedlili się na Kubie w celu otworzenia destylarni rumu. W 1872 roku, bracia Camp, razem z ich partnerem - Everisto Alvarezem utworzyli markę Matusalem w Santiago de Cuba. Bracia Camp mieli niezbędną więdzę i doświadczenie w mieszalnictwie i destylacji które wynieśli z produkcji hiszpańskiej brandy.

Nazwa "Matusalem" pochodzi od biblijnego Methuselaha (Matuzalem), który zgodnie z przekładem żył 969 lat. Nazwa ta została zaczerpnięta w odniesieniu do procesu starzenia rumu w produkcji tej marki. Nazwa jest wzięta z hiszpańskiego powiedzenia - "Mas viejo que Matusalem," co oznacza starszy niż Matusalem.

W 1912, Benjamin Camp powrócił do Hiszpanii, pozostawiając firmę w rękach brata Eduardo. Rodziny Camp i Alvarez zostały połączone, kiedy córka Evaristo Alvareza poślubiła syna Eduardo Campa. Podczas następnych 25 lat firma rosła pod dowództwem Claudio Alvareza LeFebre, syna Evaristo Alvareza. W latach 30-tych XX wieku, prohibicja w USA spowodowała, że Kuba stała się ulubionym celem wakacyjnych wojaży Amerykanów, odkrywając przed nimi nowe trunki jak kubański rum czy drinki na nim oparte. 

W latach 40-tych, Claudio Alvarez LeFebre został zastąpiony przez swojego syna, Claudio Alvarez Soriano. Pod jego dynamicznym dowództwem, firma objęła 50% kubańskiego rynku rumu. Jednakże w roku 1956 nad przedsiębiorstwem zebrały się ciemne chmury. Starszy Alvarez umarł, a sześć miesięcy później młodszego Alvareza zmógł rak płuc. W tym samym roku, Fidel Castro rozpoczął rewolucję przeciwko reżimowi prezydenta Fulgencjo Batisty. W 1959, w wyniku rewolucji kubańskiej, Matusalem and Company została wygnana z Kuby i osiedliła się w USA. 

W 2002 roku, destylarnia została ponownie otwarta i pozycjonuje się jako linia premium wśród karaibskich rumów. Ponieważ rząd kubański nie może już używać jej nazwy, produkty starej fabryki Matusalem w Santiago de Cuba używają obecnie nazwy Ron Santiago. Dzisiaj, rum Matusalem jest produkowany na Dominikanie, a mistrzowie mieszalnictwa są potomkami prawowitych założycieli firmy.Rodzaje rumu Matusalem:-> Rum Matusalem Clasico (złoty rum) - cena orientacyjna - 80 - 90 PLN

Rum Matusalem Clasico jest klasycznym złotym rumem tworzonym z wybranych rodzajów rumów leżakowanych w dębowych beczkach i starzonych w 10-letnim systemie Solera (specjalny system łączenia i starzenia rumów zaadoptowany przez Matusalem jako system oryginalnie używany do starzenia brandy, sherry czy wina). Dzięki temu powstał rum premium o wysokiej jakości, wyróżniającym się smaku i wyjątkowej delikatności.

Wygląd, zapach, podniebienie

Jest to klarowny rum o głębokim kolorze miedzi lub jak kto woli miodu. Zapach kojarzy się z ciepłymi aromatami wanilii, kokosa, melasy i toffee. W smaku zbliżony do bourbona. Na podniebieniu pozostaje przyjemny posmak wanilii. 

Jak pić rum Matusalem Clasico?

Matusalem Clasico to idealny trunek do mieszania i tworzenia drinków, jak np. Cuban Punch drink czy Casa Blanca drink.

rum - Matusalem Clasico-> Rum Matusalem Platino (biały rum) - orientacyjna cena - 60 - 70 PLN

Rum Matusalem Platino jest to biały rum w wersji premium. Trzykrotnie destylowany, łączony w specjalnym procesie, rafinowany, aby otrzymać rum o czystym smaku i subtelnym zapachu. Doskonała alternatywa dla miłośników wódek typu premium. Leżakowany w dębowych beczkach po bourbonie. 

Wygląd, zapach, podniebienie

Rum Matusalem Platino jest krystalicznie czysty, lekki i wytrawny. Wyczuwalne zapachy kwiatów. W smaku delikatny w rozgrzewającym zakończeniem. Wyczuwalna słodycz i owocowy posmak. Pozostaje na podniebieniu w umiarkowanym czasie z wyczuwalną nutą słodyczy melasy.

Jak pić rum Matusalem Platino?

Matusalem Platino to idealny trunek do mieszania i tworzenia drinków, jak np. Mojito drink czy Havana Drink.

rum - Matusalem Platino-> Rum Matusalem Gran Reserva (złoty rum premium) - cena orientacyjna - 100 - 120 PLN

Rum Matusalem Gran Reserva to koronne osiągnięcie firmy Matusalem. Był już oryginalnie produkowany ponad 130 lat temu w Santiago de Cuba - znany także jako cognac wśród rumów. Matusalem Gran Reserva produkowany jest w 15-letnim systemie Solera. 

Wygląd, zapach, podniebienie

Nie wszystkie rumy tworzone są takie same i poznać to już po pierwszym kontakcie z Matusalem Gran Reserva. Rum ma bogaty, złoty kolor porównywalny z innymi rumami które są starzone w najlepszych beczkach dębowych. W zapachu wyczuwalne są nuty wanilii, melasy, karmelu i śliwek. W smaku rum Matusalem Gran Reserva jest delikatny z wyczuwalnym bukietem wanilii, melasy i karmelu. Kompleksowa paleta smaku sprawia, że żar alkoholu jest ledwie wyczuwalny. Wykończenie jest długie, delikatne i wytrawne.

Jak pić rum Matusalem Gran Reserva?

Rum Matusalem Gran Reserva powinno się pić solo lub na lodzie. Może natomiast stanowić też bazę dla wyśmienitych drinków.

rum - Matusalem Gran Reserva

left right